مدیریت و بازیافت باطله‌های معدنی، ارتقاء همه‌جانبه بهره‌وری معادن

 

مهمترین دغدغه قرن 21، مدیریت منابع طبیعی است، به‌ گونه‌ای که ناسازگاری به‌ وجود آمده در اثر فعالیت‌های اقتصادهای جهان اصلاح شود و توازن نسبی بین طبیعت و جوامع انسانی به‌وجود آید. اگر به دنبال آینده‌ای پایدار هستیم، باید علاوه بر یادگیری دانش پیش‌گیری و کاهش تولید باطله، روش‌های استفاده مجدد و بازیافت باطله‌ها را نیز ارتقا داده و در عمل به کار ببندیم. در میان فعالیت‌های صنعتی، استخراج معدن جزء بزرگترین کانون‌های تولید باطله است و ارتقاء بهره‌وری معادن، تاثیر بسزایی در کاهش باطله‌های معدنی و بهبود شرایط زیست‌محیطی خواهد داشت.

معادن از جمله صنایعی هستند که حجم بسیار بالایی از باطله را تولید می‌کنند. به عنوان مثال، به ازای هر تن مس استخراج شده، 99 تن باطله تولید می‌شود؛ باطله معدنی طلا به مراتب بیشتر است، زیرا تنها 5.3 گرم طلا از هر تن سنگ معدن متناظر با آن استخراج می‌شود. در کشورهای اتحادیه اروپا، به‌طور تقریبی سالانه بیشتر از 2300 میلیون تن باطله تولید می‌شود که در این میان 26 درصد متعلق به فعالیت‌های معدنی است.

کوه‌های باطله معدنی، دفن باطله در مقابل بازیافت آن

در حال حاضر این حجم بالای باطله، عمدتاً در دره‌های طبیعی دفن می‌شوند. این نوع مدیریت باطله، آسیب‌های زیادی را به اکوسیستم طبیعی وارد می‌کند؛ به عنوان مثال، مواد معدنی مضر وارد سفره‌های آب زیرزمینی شده و باعث آلودگی رودخانه‌ها و آب مصرفی جوامع می‌شوند. در سال 2015، شرکت باریک گلد، از طریق دفن باطله‌های معدنی، 1 میلیون لیتر سیانید (یک ماده شیمیایی مضر) را به 5 رودخانه‌ در آرژانتین که نزدیک معدن‌های آنها بودند تزریق کرد و این یعنی آسیبی گاهاً بدون بازگشت به شادابی و سلامت محیط.

از طرفی، بخش عظیمی از مواد معدنی، به دلیل مدیریت ضعیف باطله، در قالب باطله‌های معدنی دفن و یا در فرایند استخراج مواد معدنی هدر می‌روند. تنها در آمریکا، سالانه 1.8 میلیارد باطله معدنی تولید شده که تنها، در فرایندهای بازیافتی، بخش کمی از مواد معدنی آن بازیافت یا تبدیل به انرژی می‌شود. تولید 77 میلیون تن باطله آلومینیوم در دنیا در سال مثالی دیگر از این هدررفت است، باطله‌هایی که در حال حاضر بزرگترین چالش صنعت معدن آلومینیوم شده‌اند.

بازیافت باطله، به‌عنوان موثرترین راهکار در کنترل سیل تولید باطله‌های معدنی، اگرچه یک ضرورت آنی است، هنوز به نقطه بهینه خود نرسیده است. بهره‌وری معادن در گرو حرکت در چرخه‌های استخراج، استفاده مجدد و بازیافت باطله است.

به‌طور تقریبی، تنها در سال 2016، 165 میلیارد تن باطله معدنی تولید شده که این عدد برای سال 2022، 233 میلیارد تن بوده است. تقریب زده شده که در فاصله سال‌های 2017 تا 2022، رشد سالانه تولید باطله معدنی در دنیا 6.1 درصد خواهد بود. متناسب با میزان صدمه‌ای که هر تن باطله معدنی بر محیط‌زیست و زندگی مردم وارد می‌کند، این اعداد نجومی و هراسناک هستند.

آنچه بیان شد، نقطه کوچکی از پرده گسترده‌ی واقعیت باطله‌های معدنی است که نیازمند مدیریت دانش‌محور و تلاش برای حل چالش‌های متناظر با آن است. بنابراین هر نقشه راهی از آینده پایدار در فعالیت‌های انسانی، باید شامل مدیریت باطله‌ها باشد.

پیش‌نیازهای اولیه در مدیریت باطله

از ابتدای تشکیل تمدن‌ها در نقاط مختلف زمین، بازیافت و استفاده مجدد از مواد، یک عمل بنیادی در سازوکار مهندسی و مدیریت منابع بوده است. به عنوان مثال، در دوران رم باستان، زائده‌های سنگ‌ معدن در ساختمان‌های شهری، جاده‌سازی و تولید مواد بی‌کیفیت فلزی استفاده می‌شدند.
تا به امروز، محرکه‌های استفاده مجدد و بازیافت باطله‌های معدنی، کاربردهای عملی و بازده مالی آنها بوده است. نیاز روزافزون به مواد معدنی و منابع انرژی، به دلیل رشد جمعیت و توسعه‌های صنعتی، باعث توجه هرچه بیشتر به بازیافت باطله از راه‌های مختلف شده است. با پیشرفت تکنولوژی و دانش فنی در حوزه مهندسی معدن، مدیریت باطله معادن در جهت بهره‌وری و سوق به اهداف توسعه پایدار، پیش رفته است. از جمله عواملی که باعث بهبود وضعیت مدیریت باطله معادن و ارتقاء کارایی آنها می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استفاده از کارشناسان محیط‌زیست در معادن

 2. انجام فعالیت‌های داوطلبانه و نوآورانه اپراتورهای معادن

 3. استفاده از دانش به‌روز شده در این صنعت

 4. وضع قوانین حکومتی و بین‌المللی که معادن را ملزم به رعایت اصول زیست‌محیطی می‌کنند

 5. مشارکت عمومی در امور زیست‌محیطی

 6. تعیین استانداردهای توافق شده حوزه صنایع اقتصادی برای مدیریت ریسک‌های مالی متناظر با پروژه‌های استخراج معدن

 

هر کدام از این موارد سهم غیرقابل انکاری در مدیریت باطله و تصمیم‌گیری بهینه در صنعت معدن داشته‌اند. برای روشن‌تر شدن گزینه‌های موجود در تغییر و بهینه‌سازی فعالیت‌های معدنی، به منظور ارتقاء بهره‌وری سازوکار آنها، در ادامه به راه‌های مختلف و سطوح متفاوت مدیریت باطله معدنی می‌پردازیم.


سلسله‌ مراتب مدیریت باطله

قرن 21، قرن مصرف و استخراج فزاینده معدن است. عملیات‌های معدن‌های مدرن حجم زیادی از باطله‌ها را تولید می‌کنند که در صورت عدم مدیریت درست و استفاده به‌جا از آنها، باعث اعمال خسارات جبران‌ناپذیری بر محیط‌زیست، اقتصاد و به‌طور کلی آینده انسان بر روی زمین خواهد شد.

ما امروز، بیشتر از هر زمانی، به فرایند‌های دانش محور در زمینه‌های کاهش باطله، بازیافت منابع، دفع باطله‌ها و در نهایت حفاظت از محیط‌زیست نیاز داریم. سلسله مراتب مدیریت باطله، راهنمایی شماتیک در اولویت‌بندی فعالیت‌های مدیریتی متناظر با باطله‌ها است. در این چهارچوب، پیشگیری از تولید باطله در بالاترین سطح از بایست‌های اجرایی و دفن و رهایی از باطله در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

 

در هرم بالا، پیش‌گیری از تولید باطله معدنی چالش‌برانگیزترین بخش از مدیریت فعالیت‌های معدنی است.

کاربردی از تکنولوژی در ارتقاء بهره‌وری معادن

تکنولوژی، دریچه‌ای است به گذر از این چالش و افزایش بهره‌وری معادن و هدف‌گذاری‌های دقیق در استخراج و انتقال مواد معدنی. به عنوان نمونه، همزادهای دیجیتال، محصولات تکنولوژی نوین هستند که در سال‌های اخیر در صنایع مختلف کاربرد بسیاری داشته‌اند. همزاد دیجیتال یک نمونه مجازی از کلیت یا بخشی از صنعت و فعالیت مورد نظری است که برای آن برنامه‌ریزی شده است.

با استفاده از تکنولوژی همزاد دیجیتال، معادن مدرن فرصت‌های پیش رو و نقاط قابل کاووش را هدف‌گذاری می‌کنند و با اعمال کمترین آسیب‌ها به محیط، بیشترین بهره را از فعالیت استخراج می‌برند. کلان‌داده‌ها مواد اولیه و تغذیه‌ای یک همزاد دیجیتال هستند، و محصول آن تحلیل ساختار زمین، امکان حفر، نوع مواد معدنی و میزان قابلیت دسترسی به آنها، پیش‌بینی هزینه و منابع مورد نیاز، مسیرهای بهینه حفاری و اطلاعاتی از این دست است.

با وجود نرخ افزایشی فرایندهای استفاده مجدد و بازیافت باطله‌ها، همچنان بخش عظیمی از باطله‌هایی که در معادن تولید می‌شوند، در انبارها نگهداری می‌شوند. این حقیقت باعث صرف هزینه نگهداری بالا، بالا رفتن ریسک آلودگی محیط و کاهش بهره‌وری عملیات استخراج معدن شده است.

معادن هزینه گزافی را صرف محصولی استخراجی می‌کنند که درصد بسیار بالایی از آن در انبارهایی جمع می‌شوند که هزینه نگهداری بسیار بالایی داشته و در بیشتر موارد سر از محل‌های دفن باطله در می‌آورند. این رویکرد، به معنی واقعی کلمه، فرایند نابودی محیط‌زیست بدون بازده و بهره‌وری اقتصادی مطلوب است.

با وجود این، در سال‌های اخیر، شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه استخراج و مشاوره معادن، و محققان آکادمیک، به دنبال یافتن راه‌های عملی بهینه‌ای بوده‌اند که تا سرحد امکان، و با تفکری نشاءت گرفته از هرم بالا، از میزان خسارات حاصل از مدیریت نامناسب باطله‌های معدنی بکاهند. بالاترین سطح اهمیت در بین روش‌های مدیریت باطله، استفاده مجدد بازیافت باطله‌های معدنی است.

استفاده مجدد و بازیافت باطله‌های معدن

تاکید می‌کنیم که منظور از استخراج مجدد، تولید انرژی یا استخراج مواد معدنی از منابعی است که قبلاً استخراج شده‌اند. منظور از استفاده مجدد، فرایندی است که شامل راه‌های استفاده جدید و متفاوت، یا کاربردهای دیگر از باطله معدنی، برای استفاده در یک فعالیت دیگر و بدون استخراج مجدد است.

بالعکس، بازیافت باطله‌های معدنی، فرایندی است که متناظر با انجام آن، منابع با ارزش جدیدی استخراج می‌شوند، یا اینکه از باطله معدن به عنوان ماده خام استفاده می‌شود و تمام باطله را به یک محصول با کارایی جدید تبدیل می‌کنند. فعالیت‌های بازیافتی شامل عملیات فیزیکی، گرمایی، بیولوژی و شیمیایی است که عناصر جدیدی را از محصول پایه تولید می‌کنند.

در حالت ایده‌آل، استفاده مجدد و بازیافت باطله‌های معدن، مشابه تمام فعالیت‌های بازیافتی دیگر، فواید زیر را به همراه خواهد داشت:

 1. ایجاد دارایی‌های مالی

 2. کاهش سرعت مصرف منابع طبیعی

 3. کاهش تولید باطله

 4. تشویق به نوآوری در صنایع مرتبط

 5. اشتغال‌زایی

 6. آموزش مسئولیت‌پذیری در برابر محیط‌زیست

تمام این بندها، از نیازهای مدیریت معدن برای ارتقاء سطح بهره‌وری معدن است. علاوه بر ارتقاء بهره‌وری، با استفاده مجدد و بازیافت باطله‌های معدنی و بخصوص پسماند آب، انسان‌ها و محیط‌زیست کمتر در معرض مواد شیمیایی و مضر قرار می‌گیرند.

روش‌های زیادی برای استفاده مجدد و بازیافت باطله‌های معدنی پیشنهاد شده است. در جدول زیر، مجموعه کاملی از انواع باطله و فرایندهای بهره‌وری از باطله‌ها را عنوان می‌کنیم:

 

کاربرد بازیافت و استفاده مجدد باطله

نوع باطله

·         جایگزین منابع معدنی و فلزات

·         پرکردن حفره‌های باز

·         مصالح محوطه‌سازی

·         استفاده به عنوان درپوش مخازن عظیم زباله

·         استفاده در محوطه‌های سبز سایت‌های معدن

·         سنگندانه خاکریز جاده، پیاده‌رو، فونداسیون

·         استفاده به عنوان عنصری در ساخت آسفالت

·         مواد اولیه سیمان و بتن

·         افزودن به خاک‌های کشاورزی برای خنثی کردن اثر قلیایی خاک

باطله سنگی

مواد باطله معدنی

·         مبارزه با گرد و غبار بیابان‌ها و تولید شده توسط معادن

·         بازیافت فلزات از آب‌های AMD

·         تصفیه به عنوان آب آشامیدنی

·         استفاده‌های کشاورزی و صنعتی

·         استفاده در سیستم‌های سرمایشی-گرمایشی

·         تولید برق با استفاده از فناوری پیل سوختی

·         ساخت حوضچه‌های خورشیدی طراحی شده برای جذب گرما و تولید برق، گرمایش یا نمک‌زدایی

 

فاضلاب معدنی

·         استخراج اکسیدهای آهن آبدار برای تولید رنگدانه‌ها

·         استخراج منگنز برای لعاب‌کاری سفال

·         فاوکولانت/جاذب برای حذف فسفات از فاضلاب و پساب کشاورزی

پسماند حاصل از فعالیت آبرفتی

·         بازفرآوری برای استخراج مواد معدنی و فلزات

·         کاهش باطله‌ها از طریق استخراج هدفمند مواد معدنی باارزش در طول فرآوری

·         غنی‌سازی پسماند با خاک و ترکیب با سیمان برای استفاده در پرکردن نقاط مختلف معادن زیرزمینی

·         غنی‌سازی پسماندها با خاک رس به عنوان مواد اصلاحی اضافه‌شونده به خاک برای تولید آجر، سیمان، کاشی کف و سرویس بهداشتی

·         غنی‌سازی پسماندها با منگنز و استفاده از محصول نهایی در کشاورزی و جنگلداری، محصولات ریخته‌گری، شیشه و سرامیک

·         بوکسیت کردن پسماد برای تولید زاج

·         غنی‌سازی با مس و استفاده در رنگ‌سازی

·         غنی‌سازی پسماند با آهن مخلوط شده با خاکستر و لجن فاضلاب در تولید سرامیک سبک وزن

·         تولید مخلوط کمپوست-پسماند زغال سنگ و بازیافت انرژی

·         عمل اولترامافیک پسماندها برای تولید شیشه و پشم سنگ

پسماند

فرایند بهره‌وری از باطله

·         تصفیه پساب‌های صنعتی و کشاورزی

·         مواد اولیه در سخات شیشه، کاشی، سیمان، سرامیک و آجر

·         تصفیه آب‌های AMD

·         ترسیب دی اکسید کربن

گِل قرمز بوکیست

ضایعات متالوژی

·         تولید سیمان و بتن

·         استفاده به عنوان پرکننده، بالاست، ساینده و سنگدانه

·         استخراج فلزاتی چون مس، سرب، روی و نقره

تفاله‌های حاصل از ذوب فلزات

·         اصلاح خاک

·         مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز

·         استخراج عناصر و ترکیباتی چون سولفات کلسیم

فسفوژیپس

نقش بازیافت باطله در افزایش بهره‌وری معادن

صنایع معدنی حجم بسیار زیادی از باطله را تولید می‌کنند که در صورت عدم مدیریت صحیح به یک چالش اکوسیستمی و تهدیدی برای آینده انسان و سایر موجودات تبدیل خواهد شد. با وجود چنین چالشی، معادن می‌توانند نمونه‌های مطلوبی از ساختارهایی باشند که از فعالیت‌های بازیافت و استفاده مجدد، در جهت به صفر رساندن باطله‌های مختص خود، استفاده کرده‌اند.

بیشتر این باطله‌های تولیدی در واقع منبع دست دومی از منابع معدنی و انرژی هستند. بازیافت باطله‌های معدن شامل رویکردهایی است که متناظر با آنها، منابع با ارزش و ویژگی جدید دوباره استخراج شده، یا اینکه از باطله معدن به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند و کلیت باطله‌ها را به محصول با ارزش دیگری تبدیل می‌کنند. به عنوان نمونه، در ژاپن 98.4 درصد از سرباره فولاد در قسمت‌های ساخت و تولید، مثل ساخت جاده‌ها و ستون‌های ساختمان‌ها، استفاده می‌شود. این عدد در اروپا میانگین 87 درصد و در آمریکا 84 درصد است.

نیاز به تکنیک‌های توجیه‌پذیر در بازیافت باطله

فرایندهای بازیافتی، وابستگی زیادی به دو عامل تکنولوژی روز و بهره‌وری اقتصادی محصولات نهایی دارند. به طور دقیق‌تر، بازیافت نیازمند در دسترس بودن روش‌ها و تکنولوژی‌های متناظر با محصول هدف است؛ محصولات باید بازار عرضه‌ای داشته باشند و تولیدشان توجیه اقتصادی داشته باشد.

بیشتر معادن فعال جهان، از جمله معادن ایران، با تپه‌هایی از باطله‌های معدنی محصور شده‌اند که بدون هیچ پیش‌بینی فرایند بازیافتی یا استفاده مجدد، مساحت عظیمی را اشغال کرده‌اند. در بهترین حالت، پس از مدتی نامعین، این باطله‌ها در حفره‌های طبیعی یا تعبیه شده، دفن می‌شوند.

بازار مدیریت باطله

بازار مدیریت باطله، یکی از رو به رشد‌ترین و پویاترین بازارهای جهانی است. در این بازار، شرکت‌های مختلفی در حوزه بازیافت، استفاده مجدد یا دفع باطله‌های معدنی فعالیت دارند. هدف بنیادهای بین‌المللی، مثل آژانس جهانی انرژی، رونق این بازارها از طریق سودمندسازی فعالیت‌های مدیریت باطله، مثل بازیافت آن، به منظور ارتقاء بهره‌وری معادن است.

در حال حاضر در ایران، بازار مدیریت باطله‌های معدنی شکل گرفته است. ازآنجایی‌که تکنولوژی، رکن اصلی فرایند بازیافت باطله‌ها است، در ایران نیز، تکنولوژی بازیافت، و تئوری دانش‌های مورد نیاز برای مدیریت باطله‌ها در حال پیشرفت و همسان‌سازی با تحولات جهانی است.

آنچه در کشور ما، در بحث کنترل و مدیریت باطله معدنی، نیاز است، آموزش مجموعه‌های معدنی با دانش بازیافت و استفاده مجدد باطله و عملی‌کردن طرح‌های ارتقاء بهره‌وری معدن است. شرکت‌های دانش‌محور زیادی در این زمینه فعالیت دارند که در صورت اجرایی شدن پروتکل‌های تعریفی آنها و پیاده‌سازی اصول تحصیل و تحقیق شده مدیریت باطله، بخش زیادی از عملیات دفن باطله به رویکرد بهینه‌تر و سالم‌تر آن یعنی بازیافت و استفاده مجدد باطله تبدیل می‌شود.

حرف آخر

بر اساس تحقیقی جالب که در سال 2022 انجام گرفت، اکثر باطله‌های معدنی تا 80 درصد قابلیت تبدیل به بلوک‌های مختلف ساختمانی را دارند. رشد جمعیت همراه است با افزایش نیاز به ساختمان‌سازی، و ایده تبدیل باطله‌های معدنی به بلوک‌های ساختمانی، یک خلاقیت کارا و ساده در ارتقاء بهره‌وری معادن است.

کشورهایی مثل ژاپن و آلمان در حال استفاده حداکثری از این نوع فعالیت‌های بازیافتی برای مدیریت باطله‌های معدنی هستند. در ایران نیز، ساختمان‌سازی از جمله فعالیت‌های صنعتی پویا است که می‌تواند نمونه‌هایی این‌چنین را در عمل به اجرا بگذارد.

مدیریت باطله در گام اول، باید توسط بخش معدن و مدیران آن صورت بگیرد. استفاده از ایده‌های کاربردی مانند مثال بالا، باید جزء اجراییات هر نقشه استراتژیک شرکت‌های معدنی، برای بهبود عملکرد و ارتقاء بهره‌وری کلیت سیستم، باشد. در گام دوم، باید بازاری پویاتر و تکنولوژی-محور برای مدیریت باطله‌های معدنی ایجاد شود. چنین بازاری، باید شبکه‌ای زنده از معادن کشور، خدمات‌دهندگان و متخصصان بازیافت باطله، و مصرف‌کنندگان محصولات بازیافتی باشد.

جمع‌بندی

افزایش جمعیت و افزایش تقاضا در منابع مختلف معدنی، همراه با پیشرفت‌های محقق شده در تکنولوژی و صنایع مختلف، منجر به افزایش تعداد و حجم استخراج معادن در سرتاسر جهان شده است. متاسفانه، قسمت عمده‌ای از منابع استخراجی، تحت عنوان باطله معدنی، انبار یا دفع می‌شوند.

بیشتر تمرکز سازمان‌های عامل در مدیریت باطله‌ها، بر روی نحوه استخراج باطله‌ها و درنهایت چگونگی دفع آنهاست. با وجود این، این روش‌ها سنتی، نه تنها پایدار نیستند، بلکه باعث کاهش شدید بهره‌وری معادن و تخریب چرخه‌های متناظر با استخراج، استفاده مجدد و بازیافت می‌شوند.

بر اساس مدل‌های اقتصادی چرخه‌ای، که بر روی بهره‌وری حداکثری فعالیت‌ها و کاهش ضایعات تمرکز دارند، صنایعی که به سمت توسعه پایدار در حرکت نیستند، جایگاهی در انقلاب صنعتی نسل چهارم ندارند. کلید اصلی در تحول فرایندی و ارتقاء سطح بهره‌وری معادن، تغییر فعالیت‌ها به شکل دانش محور و استفاده حداکثری از تکنولوژی‌های مرتبط با بازیافت و استفاده مجدد از باطله‌ها است.

 

منابع:

https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/mining-waste-management-market-104930371.html
http://www.scielo.org.za/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2225-62532018000800007&lng=en&nrm=iso
https://mdpi-res.com/d_attachment/materials/materials-15-00594/article_deploy/materials-15-00594-v3.pdf?version=1642421240

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا