10+1 معدن از بزرگترین معادن سنگ ­آهن جهان را بشناسید

 

اگر برآوردهای اخیر از ذخایر اثبات شده و احتمالی، بزرگترین عملیات‌های استخراج سنگ­ آهن جهان را بررسی کنید متوجه خواهید شد که برزیل میزبان پنج معدن از بزرگترین معادن سنگ­ آهن در جهان است، در حالی که شش مورد دیگر در استرالیا و آفریقا واقع شده­‌اند. در این مقاله قصد داریم بزرگترین معادن سنگ‌­آهن در جهان را به شما معرفی کنیم. اگر این موضوع برایتان جالب است در پنج دقیقه آینده همراه ما باشید.

 

برزیل، آفریقای جنوبی و استرالیا سه مهد اصلی معادن سنگ ­آهن جهان به شمار می‌روند.

 

1. کاراخاس

بزرگترین معدن سنگ‌­آهن جهان کاراخاس نام دارد که در کشور برزیل واقع شده است. معدن کاراخاس که معدنی روباز است، متعلق به شرکت واله بوده که در ایالت پارا در شمال برزیل قرار دارد. تا دسامبر سال 2012 میزان 7.27 میلیارد تن ذخیره سنگ‌­آهن برای این شرکت ثبت شده است که از این میزان 4.84 میلیارد تن سنگ‌­آهن با گرید 66.7 درصد و 2.43 میلیارد تن مابقی سنگ­‌آهن با گرید 66.6 درصد آهن است. این معدن تنها در سال 2012، توانسته میزان 106.7 میلیون تن سنگ‌­آهن استخراج کند. شرکت واله تاکنون طرح‌­های توسعه‌ای بسیاری را در این معدن انجام داده که پروژه Serra Sul با بودجه 19.6 میلیارد دلار یکی از این موارد بوده است. با توجه به ذخایر ثبت شده این معدن، پیش­‌بینی می­‌شود که عمر معدن کاراخاس تا سال 2065 خواهد بود.

 

بزرگترین معدن سنگ¬آهن جهان
بزرگترین معدن سنگ¬آهن جهان

 

 

2. سامارکو آلگریا

سامارکو آلگریا دومین معدن بزرگ جهان است که ذخایر ثبت شده آن تا سال 2012 دارای 2.97 میلیارد تن سنگ ­آهن بوده است. این معدن بزرگ هم به صورت رو باز بوده و در ایالت میناس ژرایس در جنوب شرقی برزیل قرار دارد. عملیات استخراج و بهره­‌برداری از این معدن به صورت 50-50 به عهده دو شرکت واله و بی اچ پی بیلیتون است. در حال حاضر تخمین زده می‌شود که این معدن 1.89 میلیارد تن ذخیره سنگ­ آهن عیار 40.2 درصد و 1.08 میلیارد تن ذخیره سنگ ­آهن گرید 38.9 درصد دارد. استخراج سنگ‌­آهن از این معدن تنها در یک سال، 21.8 میلیون تن بوده و پیش‌­بینی می‌شود تا سال 2053 همچنان قابلیت استخراج و بهره‌­برداری داشته باشد.

 

3. میناس ایتابریتوس

میناس ایتابیریتوس سومین معدن بزرگ سنگ‌آهن در جهان است که در ایالت میناس ژرایس، برزیل واقع شده است. این معدن بزرگ خود از چهار بخش کوچک­تر به نام‌های سگردو، گالین هیرو، خوائو پرئیرا و ساپکادو تشکیل شده و تا پایان سال 2012، ذخایر سنگ‌آهن این مجموعه 2.78 میلیارد تن تخمین زده شده بود. آغاز فعالیت این معدن به سال 1948 باز می­‌گردد که با بهره‌­برداری از دو بخش روباز ساپکادو و گالین هیرو همراه بود. عمر تخمینی معدن میناس ایتابیریتوس تا سال 2047 تخمین زده شده است.

 

سومین معدن بزرگ سنگ¬آهن در جهان
سومین معدن بزرگ سنگ¬آهن در جهان

 

 

4. وارگم گرانده

معدن وارگم گرانده که در ایالت میناز ژرایس برزیل واقع شده تا پایان سال 2012 دارای 2.53 میلیارد تن ذخایر اثبات شده و احتمالی سنگ ­آهن بوده است و در رتبه چهارم بزرگترین معادن سنگ­ آهن جهان قرار دارد. این معدن نیز از سه بخش به نام­‌های کاپیتائو دو ماتو، نام تاماندوا، و آبوبوراس تشکیل شده است. کل تولید سنگ­‌آهن از معدن وارگم گرانده در سال 2012، 22.6 میلیون تن بوده و عمر این معدن تا سال 2058 پیش‌بینی شده است.

 

5. زاناگا

زاناگا نام پنجمین معدن سنگ­‌آهن بزرگ دنیاست که در کشور کنگو قرار دارد. انتظار می­‌رود این معدن بتواند در سال 14.1 میلیون تن سنگ‌آهن استخراج کند. زاناگا نیز یک معدن سنگ‌­آهن روباز بوده که در منطقه لکوموآ در جنوب کنگو در حال توسعه است. تخمین زده می­‌شود که این معدن دارای 2.5 میلیارد تن سنگ‌­آهن با گرید 34 درصد در ذخایر احتمالی باشد. عمر تخمینی معدن زاناگا تا 20 سال آینده پیش‌­بینی شده است.

 

6. سیماندو

سیماندو ششمین معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان بوده که در جنوب شرقی گینه آفریقا قرار دارد. بر اساس برآوردهای سال 2012، معدن سیماندو حاوی 1.84 میلیارد تن سنگ‌­آهن با گرید 65.5 درصد بوده است. طول عمر این معدن نیز تا 20 سال آینده پیش­‌بینی شده است.

 

7. همرسلی

بعد از برزیل و آفریقا نوبت به استرالیا می­‌رسد. هفتمین معدن بزرگ سنگ‌­آهن جهان به نام همرسلی در منطقه پیلبارا در غرب این کشور قرار دارد. این معدن به طور کامل به شرکت ریو تینتو تعلق دارد و شامل 10 بخش است که تا سال 2012 کل ذخایر آن 1.72 میلیارد تن تخمین زده شده است.

 

هفتمین معدن بزرگ سنگ¬آهن جهان
هفتمین معدن بزرگ سنگ¬آهن جهان

 

 

8. چیچستر هاب

چیچستر هاب نام هشتمین معدن بزرگ سنگ‌­آهن در جهان است که آن هم در منطقه پیلبارا در استرالیای غربی واقع شده است. ذخایر این معدن تا سال 2013، 1.51 میلیارد تن تخمین زده شده و شامل دو معدن سنگ‌­آهن روباز می­‌شود. کل تولید چیچستر هاب تقریباً 90 میلیون تن در سال است.

 

9. میناس ریو

میناس ریو نام معدن دیگری در برزیل بوده که نهمین معدن بزرگ سنگ­‌آهن جهان لقب گرفته است. ذخیره سنگ‌­آهن این معدن 1.45 میلیارد تن در نظر گرفته شده و عملیات بهره‌­برداری از آن به عهده شرکت آمریکایی آنجلو است.

 

10. کارارا

معدن کارارا واقع در 220 کیلومتری شرق جرالدتون در غرب استرالیا دارای 955 میلیون تن سنگ­‌آهن با گرید 36.4 درصد است و دهمین معدن بزرگ سنگ‌آهن در جهان به شمار می‌­ر­ود. این معدن در آوریل 2013 به طور رسمی افتتاح شد و انتظار می­‌رود بیش از 30 سال امکان بهره‌­برداری داشته باشد.

 

دهمین معدن بزرگ سنگ¬آهن در جهان
دهمین معدن بزرگ سنگ¬آهن در جهان

 

 

11. سیشن

معدن سیشن که دارای 918.9 میلیون تن ذخایر اثبات شده و احتمالی سنگ‌­آهن با گرید 59.2 درصد بوده، یازدهمین معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان لقب گرفته است. این معدن در نزدیکی شهر معدن کاتو در استان کیپ شمالی آفریقای جنوبی قرار گرفته است. در حال حاضر شرکت کومبا به عنوان مسئول استخراج و بهره‌برداری از این معدن به دنبال اجرای طرح‌­های توسعه‌­ای برای بیشتر کردن طول عمر این معدن است.

 

در این مقاله سعی کردیم 11 معدن بزرگ سنگ‌­آهن جهان را به شما معرفی کنیم. همانطور که مشخص است در حال حاضر بیشتر معادن بزرگ سنگ‌آهن جهان در کشور برزیل و استرالیا قرار دارند. احتمالاً بهره‌­برداری از این معادن تنها تا 50 سال دیگر امکان‌‌پذیر باشد. البته با بهبود روش‌­های مدیریتی در بهره‌­برداری این منابع می‌توان به طولانی‌­تر شدن این مدت هم امیدوار بود. اما در هرصورت پس از اتمام ذخایر این معادن، دنیا باید یا به دنبال یافتن منابع جدید بوده یا به فکر بازیافت باطله­‌های این معادن بیافتد که مورد دوم منطقی‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌­تر خواهد بود.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا