پیش‌بینی روند قیمت سنگ‌آهن تا سال 2025

 

چین به عنوان رتبه نخست فولادسازی در جهان بزرگترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن محسوب می‌شود. بنابراین میزان تقاضای سنگ‌آهن در چین می‌تواند در تعیین قیمت جهانی سنگ‌آهن بسیار مؤثر باشد.

طبق گزارشات از کارخانه‌های فولادسازی چین خواسته شده تا تولید خود را از ماه جولای کاهش دهند تا میزان تولید آنها از مقدار تولیدشده در سال 2020 بیشتر نشده و در نتیجه میزان تولید گازهای گلخانه‌ای در این کشور محدود شود. آنطور که داده‌ها نشان می‌دهند محدودیت‌های جاری تقاضای سنگ‌آهن را کاهش داده و قیمت‌ها را به پایین‌ترین سطح در چهار ماه گذشته رسانده است. پیش‌بینی می‌شود این محدودیت‌ها تا ماه مارس 2022 ادامه داشته باشد و احتمالاً نمی‌توان تا آن زمان انتظار افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت سنگ‌آهن را داشت.

حتی ممکن است قبل از المپیک زمستانی پکن در فوریه 2022 این محدودیت‌ها تشدید شود. تا کنون پیش‌نویس طرح کنترل کیفی هوا در شهر تانگشان در طول بازی‌ها تهیه شده است. انتظار می‌رود قیمت جهانی سنگ‌آهن در سال 2022 تا 130 دلار در هرتن هم برسد. حتی پیش‌بینی می‌شود با افزایش عرضه و کاهش تقاضا در بازار، تا سال 2025 شاهد کاهش قیمت سنگ‌آهن تا 75 دلار در هر تن هم باشیم.

در حال حاضر تولید سنگ‌آهن در شرکت‌های واله، ریو تینتو و BHP بسیار بالا رفته و طبق گزارشات تولید جهانی معادن سنگ‌آهن از سال 2021 تا 2025 به طور متوسط ​​2.4 درصد افزایش خواهد داشت. در حالی که طی 5 ساله گذشته به دلایل مختلف از جمله شکست سد باطله در برزیل و شیوع بیماری کرونا شاهد کاهش 2 درصدی تولید سنگ‌آهن در جهان بودیم.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا