احتمال کاهش قیمت مس پس از توافق احتمالی در معدن اسکندیدا!

 

طبق اخبار کارگران معدن مس اسکندیدا در مورد دستمزد خود با شرکتBHP  به توافق اولیه دست یافتند و همین امر باعث کاهش قیمت جهانی مس شد. درواقع دولت با میانجی‌گری تلاش کرد تا این توافق صورت بگیرد و مانع از اعتصاب کارگران شود. درصورتی‌که این اعتصاب اتفاق می‌افتاد، به احتمال زیاد تولید معدن مس شیلی به شدت کاهش یافته و عملاً صنعت معدن این کشور فلج می‌شد.

این اختلاف پس از آن به وجود آمد که مقامات اتحادیه معدنچیان شیلی، پیشنهاد نهایی دستمزد شرکت BHP را رد کرد و در نهایت منجر به مذاکرات میانجی‌گری دولتی شد. در این مذاکرات دو طرف مزایایی را به دست آوردند. در ابتدا مقامات اتحادیه تقاضای پاداشی معادل 1٪ سود شرکت را برای هر کارگر داشت که حدود 21 میلیون پزو (26،600 دلار) بود. اما شرکت توانست در طول رایزنی‌های انجام شده در مذاکرات این رقم را به مبلغ 18 میلیون پزو برساند.

این توافق تا حد زیادی از نگرانی‌های دولت در خصوص اعتصاب کارگران این معدن کاهش داد. درصورتی‌که اعتصابی صورت بگیرد خسارات زیادی را به دنبال خواهد داشت. همان‌گونه که اعتصاب طولانی مدت (44 روزه) در سال 2017 خسارات زیادی را حتی در بازارهای جهانی موجب شد.

معدن اسکندیدا بزرگترین معدن مس جهان بوده و دارای 34.7 میلیون تن ذخایر اثبات شده است که 5 درصد از عرضه فلز جهان را تشکیل می‌دهد. از آنجایی‌که تولید مس 10 تا 15 درصد از تولید ناخالص داخلی شیلی را شامل می‌شود، این معدن برای اقتصاد این کشور اهمیت حیاتی دارد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا