سرنوشت قیمت سنگ‌آهن در روزهای آینده چه خواهد شد؟

 

به نظر می‌رسد فولادسازان چین تقاضای چندانی برای سنگ‌آهن نخواهند داشت و به همین دلیل قیمت سنگ‌آهن روز جمعه این هفته (20 آگوست 2021) با سقوط قابل توجه مواجه شد و به کمترین میزان در هشت ماه گذشته رسید. در حالیکه طی یکسال اخیر سنگ‌آهن یکی از مواد اولیه مهم در تجارت جهانی محسوب می‌شد و بازار خوبی برای خود رقم زده بود، با افت قیمت 40 درصدی طی 5 هفته گذشته مواجه شد و بی‌ثبات‌ترین بازار یک ماه اخیر لقب گرفت.

طبق آمار این کاهش قیمت از سال 2017 به بعد بی‌سابقه بوده و همین امر سبب شده تا سهام بسیاری از شرکت‌های معدنی وابسته به سنگ‌آهن هم به شدت با کاهش مواجه شوند. به طور مثال ارزش سهام شرکت واله تنها در یک روز 13 درصد کاهش داشت.

در این میان برخی تحلیلگران اعتقاد ذارند با تداوم کاهش تقاضا از سوی کشور چین، قیمت سنگ‌آهن پایین‌تر خواهد آمد اما برخی دیگر معتقدند در حال حاضر قیمت سنگ‌آهن در کمترین مقدار خود بوده و احتمال کاهش بیشتر وجود ندارد.

از طرفی باتوجه به مشکلات استرالیا با چین و شیوع کرونا در برزیل ممکن است با محدودیت‌هایی در بخش عرضه سنگ‌آهن هم مواجه شویم که این خود می‌تواند باعث بالا نگه داشتن قیمت سنگ‌آهن در بازار ‌شود.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا