کمبود آب در بزرگترین معدن مس جهان

 

طبق گزارش بلومبرگ در تاریخ 20 آگوست 2021 یکی از شرکت‌های معدنی آمریکای لاتین که از تولیدکنندگان مس جهان به‌شمار می‌رود، گزارشی مبنی بر کمبود آب را ارائه کرده است. به نظر می‌رسد مسئله کمبود آب، تولید مس را در کشوری که بیش از یک چهارم عرضه جهانی را تشکیل می دهد، تهدید می‌کند.

کشور شیلی این هفته، به یکی از معادن گروه BHP دستور داده تا پمپاژ آب‌های زیرزمینی را به مدت سه ماه متوقف کند. با این شرایط احتمالاً به دلیل کمبود آب میزان تولید و عرضه مس در سال 2021 کمتر از حد انتظار خواهد بود. معادن مس برای چندین دهه، آب را از سفره‌های زیر خاک بیرون می‌آورند که می‌توانند حیات در جوامع محلی را تهدید کنند. در حال حاضر این چالش اجرای معادن را در یکی از خشک‌ترین بیابان‌های جهان با مشکل مواجه کرده است.

مشکل کمبود آب با گرمتر شدن زمین تشدید شده و به همین دلیل انتظار می‌رود صنعت معدن در سال‌های آینده تلاش کند تا میزان مصرف آب خود را کاهش دهد یا به دنبال راه‌های جایگزین جهت تأمین آب مورد نیاز خود باشد. درواقع این دستور دولت شیلی هم در پی تلاش‌های دوستداران محیط زیست در این کشور بوده است. شرکت BHP هم اعلام کرده که به دنبال بررسی گزینه‌های توسعه معدن تا سال 2023 با استفاده از آب دریا خواهد بود.

طبق آمارها امسال خشک‌ترین سال خشکسالی 12 ساله در شیلی بوده است و انتظار می‌رود این شرایط همچنان ادامه داشته باشد. با این شرایط احتمالاً معدن مس آنتوفاگاستا امسال 710،000 تا 740،000 تن مس تولید کند که نسبت به پیش بینی قبلی که 730،000 به 760،000 تن بود، کاهش قابل‌توجهی خواهد داشت.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا