توسعه بازار محصولات معدنی چه تأثیراتی بر اقتصاد یک کشور خواهد داشت؟

 

تولید و صادرات محصولات معدنی می‌تواند سبب بالارفتن سرانه تولید ناخالص داخلی شده و به رشد و شکوفایی اقتصاد یک کشور کمک کند. یکی از معیارهای مهم در بررسی میزان توسعه یافتگی یک کشور، درآمد و رشد اقتصادی آن کشور است. درواقع معیارهای اقتصادی از جمله سرانه تولید ناخالص داخلی، شاخص اصلی توسعه یک کشور در نظر گرفته می‌شود. در این میان اقتصاد بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز به تولید، فروش و صادرات کالاها بستگی دارد. در بین تمامی تولیدات یک کشور، محصولات معدنی یکی از مهمترین کالاهایی هستند که کشورها در صورت داشتن زیرساخت‌های لازم می‌توانند از تولید، فروش و صادرات آن سود ببرند. اما ببینیم رشد بازار محصولات معدنی چه منافعی برای یک کشور خواهد داشت؟
در این مقاله قصد داریم علاوه بر بیان منافع توسعه بازار محصولات معدنی برای کشورها، به شما بگوییم چگونه توسعه این بازار می‌تواند بر درآمدزایی دولت‌ها کمک کند و چه روش‌هایی در این مسیر راهگشا خواهد بود.

 

توسعه بازار محصولات معدنی چه منافعی برای یک کشور خواهد داشت؟

کشورهایی که دارای معادن هستند می‌توانند با استخراج و بهره‌برداری از آنها منافع بسیاری را به دست بیاورند. به همین دلیل است که همواره دولت‌ها به دنبال انجام پروژه‌هایی برای اکتشاف منابع معدنی جدید هستند. در صورتی ‌که کشوری بتواند بازار محصولات معدنی خود را گسترش دهد، خواهد توانست تولید ناخالصی خود را بالا برده و در نهایت به افزایش درآمدزایی آن کشور کمک کند. دقیقاً کاری که استرالیا توانسته در سال‌های اخیر به خوبی از پس آن بر بیاید، به خصوص در حوزه استخراج، بهره‌برداری و صادرات سنگ‌آهن.

 

توسعه بازار محصولات معدنی چه منافعی برای یک کشور خواهد داشت؟

 

شاید در گذشته امکانات استخراج و بهره‌برداری از معادن کم بود و حتی صادرات محصولات معدنی به سختی انجام می‌شد، اما امروزه با کمک تکنولوژی، شرایط به کلی تغییر کرده و طی کردن این مسیر به دشواری گذشته نیست.

از آنجایی که در حال حاضر مسیر صادرات محصولات معدنی هم بسیار هموارتر از گذشته بوده و نیاز جهانی برای این محصولات مانند سنگ‌آهن روز به روز در حال افزایش است، می‌توان با صادرات محصولات معدنی به بالا رفتن درآمد ارزی کشور کمک کرد. از طرف دیگر گسترش تولید محصولات معدنی می‌تواند به افزایش اشتغال در کشور هم کمک کند. در نهایت هم باید در نظر گرفت که گسترش این بازار درآمد دولتی را بالا خواهد برد که در این صورت می‌توان به افزایش سطح زندگی در جامعه نیز امیدوار بود. در بخش بعد به شما خواهیم گفت که چگونه گسترش بازار محصولات معدنی باعث افزایش درآمد دولت‌ها می‌شود.

 

گسترش بازار محصولات معدنی چگونه بر درآمدزایی بیشتر دولت‌ها کمک می‌کند؟

بخش عمده درآمد دولت‌ها از مالیات بر درآمد شرکت‌ها به دست می‌آید. اغلب دولت‌ها هم از درآمد فروش شرکت‌های معدنی به عنوان یکی از اجزای کلیدی پایه مالیات استفاده می کنند. بنابراین با گسترش بازار محصولات معدنی دولت‌ها نیز خواهند توانست درآمد بیشتری کسب کنند. البته به شرطی که دولت‌ها بتوانند نظارت درستی بر قیمت‌گذاری داشته و اطلاعات کافی در این خصوص به دست بیاورند.

 

چگونه می‌توان اطلاعات درستی از بازار محصولات معدنی به دست آورد؟

شکاف‌های اطلاعاتی در مورد قیمت محصولات معدنی را می‌توان از طریق یک فرآیند سیستماتیک برای قیمت‌گذاری محصولات معدنی پوشاند. این فرآیند دارای 6 مرحله است که جمع‌آوری اطلاعات لازم درباره مشخصات و ساختار صنایع معدنی داخلی، اطلاعات معادن در حال کار و محصولات معدنی آنها گام اول در آن است.
هنگامی که این اطلاعات ثبت شد، مدیران مربوطه خواهند توانست محصولات معدنی کلیدی را شناسایی کرده و آنها را مورد بررسی قرار دهند. در نهایت هم مقامات مالیاتی باید بتوانند از اطلاعات قیمت‌گذاری بازار به طور مؤثرتری استفاده کنند و با در نظر گرفتن منافع شرکت‌ها میزان مالیات را تعیین کنند.

 

چگونه می‌توان اطلاعات درستی از بازار محصولات معدنی به دست آورد؟

 

باطله‌های معدنی می‌توانند منبع جدید برای استخراج محصولات معدنی باشند!

با توجه به اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم منابع معدنی ما محدود هستند، باید بتوانیم از منابع موجود بیشترین استفاده ممکن را ببریم. شاید در سال‌های گذشته این نیاز زیاد احساس نمی‌شد اما این روزها اهمیت این موضوع دوچندان شده است. در همین راستا کشورهای پیشرو در حوزه صنایع معدنی به فکر استفاده از باطله‌های خود به عنوان منابع جدید افتادند و تا حدود زیادی هم در این مسیر موفق عمل کرده‌اند. با این کار علاوه بر کمک به رفع مسائل و مشکلات زیست محیطی، تولید ناخالص داخلی و در نتیجه اقتصاد هم بهبود خواهد داشت.

کشورهای در حال توسعه در مسیر رشد اقتصادی خود باید تلاش کنند تا رشد تولید ناخالص داخلی خود را بالا ببرند. یکی از مسیرهای تضمین شده برای اینکار توجه به صنایع معدنی و استخراج، تولید و صادرات محصولات معدنی است. از این طریق دولت‌ها خواهند توانست علاوه بر رشد اقتصادی، درآمدهای خود را نیز از طریق افزایش مالیات بر درآمد شرکت‌های معدنی بالا ببرند. اما برای افزایش تولید و صادرات محصولات معدنی نیاز به کشف منابع بیشتر و جایگزینی آنها با منابع قدیمی رو به اتمام است.
یکی از منابع جدید و نوظهوری که می‌تواند در کنار کشف پهنه‌های معدنی به کار بیاید، استفاده از باطله‌های معدنی به عنوان منابع جدید است. با اینکار علاوه بر کمک به محیط زیست و کاهش هزینه‌های استخراج و بهره‌برداری، می‌توان سرانه درآمد ناخالص داخلی را بالا برده و به رشد و شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کمک کرد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا