تحول دیجیتال در صنعت معدن

تعاریف زیادی از تحول دیجیتال وجود دارد اما طبق نظر اکثریت، تحول دیجیتال در صنایع مختلف به معنی استفاده از فناوری دیجیتال برای تسریع استراتژی‌های کسب و کار، انتخاب و کاربرد مؤثر فناوری‌های دیجیتال برای توانمندسازی افراد، بهینه‌سازی فرآیندها و خودکارسازی سیستم‌های سازمان برای بهبود عملکرد است. در سال‌های اخیر صنعت معدن نیز همگام با دیگر صنایع تحت تأثیر این تحولات قرار گرفته که در ادامه این مقاله قصد داریم این تغییر و تحولات را مورد بررسی قرار دهیم.

 

تحول دیجیتال چیست؟

تحولی که از به کارگیری سیستم‌های دیجیتال اتفاق می‌افتد مربوط به جمع آوری و تجزیه و تحلیل حجم قابل توجهی از داده‌های فرآیند است. در صنایع معدنی حجم زیادی داده‌ از تجهیزات و کارخانه، از نوار نقاله و لودر گرفته تا انواع خردکن، جمع‌آوری، ذخیره و تفسیر می‌شوند. درک این داده‌ها برای مدیریت بهینه یک گام کلیدی محسوب می‌شود زیرا دورنمای صنعت به آینده بوده و حرکت آن به سمت سیستم‌های صنعتی خودکار است.

در همین راستا صنایع معدنی دنیا تغییرات استراتژیکی را مبتنی بر نسل پنجم انقلاب صنعتی در پیش گرفته که از جمله مهمترین مؤلفه‌های این نسل، به‌کارگیری هوش مصنوعی، تحلیل کلان داده‌ها (Big Data) و … است. بنابراین شرکت‌های معدنی پیشرو در دنیا مانند BHP، Wood، Vale همگام با این تغییرات، الگوهای جدید مدیریتی و فناوری‌های نوین را خلق و به‌کار گرفته‌اند.

 

چه نکاتی در تحول دیجیتال اهمیت دارند؟

جمع‌آوری داده و داده‌کاوی از سال‌های پیش وجود داشته است، اما تا همین اواخر فاقد ابزار مقرون به صرفه برای انجام این کار در مقیاسی بودیم که اکنون به آن فکر می‌کنیم. در حال حاضر جمع‌آوری حجم عظیمی از داده‌های معدنی با نرخ نمونه مطلوب و ذخیره‌سازی، پردازش و تحلیل آنها در جهت بهره‌برداری مؤثر از معادن، برای بسیاری از شرکت‌های معدنی به یک واقعیت تبدیل شده است. با این حال، نکته مهمی که در استفاده از این فرصت جدید باید در نظر گرفت این موضوع است که:

آیا داده‌های ما قابل اعتماد است؟

 

 

اگر از فعالان حوزه معدن هستید استفاده از فناوری‌های جدید برایتان هیجان انگیز خواهد بود، اما نباید از خاطر ببرید که اخذ داده‌های قابل اعتماد بسیار با اهمیت است. در حال حاضر انتظار می‌رود تا فعالان صنایع معدنی تصویری روشن از آینده این صنعت داشته باشند. درست در همین نقطه است که تحول دیجیتال اهمیت پیدا می‌کند و دستیابی به سه مورد زیر را تسهیل خواهد کرد:

  1. ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر در عملیات معدنی
  2. ایجاد پلت فرمی برای بررسی چالش‌های موجود
  3. ایجاد آینده‌ای روشن از اتوماسیون صنعتی

 

تحول دیجیتال چه زمانی ارزش دارد؟

تحول دیجیتال تنها زمانی ارزش دارد که انعطاف‌پذیر بوده و بتواند با ارائه مواردی که سیستم‌های موجود ارائه نمی‌دهند نتایج را بهبود ببخشد. یکی دیگر از نکاتی که باید درنظر گرفت مربوط به دستگاه‌های موجود در این زمینه است. دستگاه‌های موجود باید ارزیابی شوند تا اطمینان حاصل شود که برای محیطی که در آن کار می‌کنند مناسب هستند. در غیر این صورت، داده‌هایی که برای دسترسی به آنها تلاش زیادی کرده‌اید می تواند ماهیت متناوب یا گمراه کننده داشته یا حتی کاملاً اشتباه باشند.

 

 

مثال‌هایی از تحول دیجیتال در صنایع مختلف

برای سال‌های متمادی، بسیاری از صنایع در فضای تجزیه و تحلیل داده‌ها از جمله ماینینگ، کم‌کار بوده‌اند. از زمانی‌که بخش‌های تجاری مملو از ارائه‌دهندگان خدمات شد، ناگهان توجه به پتانسیل عظیم صنایع جلب گردید و اینترنت اشیا به یک ابزار صنعتی تبدیل شد. ناسا نمونه بارز سازمانی است که از چندین دهه قبل به دنبال استفاده از جمع‌آوری داده و داده‌کاوی برای بهبود و توسعه سیستم‌های خود بوده است. تنها این روش است که می‌توان از آن برای بهبود عملکرد آینده به شیوه‌ای ایمن و پایدار استفاده کرد.

البته صنعت معدن به دلیل ماهیت محافظه‌کارانه‌ای که دارد دیرتر از دیگر صنایع از این تکنولوژی استفاده کرده است. اما ازآنجایی‌که در دنیای امروز تحول دیجیتال برای بهبود عملکرد هر کسب و کاری ضروری است صنایع معدنی هم نتوانستند در برابر ورود این فناوری مقاومت کنند. در حال حاضر نمونه های مثبت و موفق بسیاری از تحول دیجیتال در صنعت معدن هم وجود دارد. مؤثرترین مثال‌ها مواردی هستند که در آنها ارائه دهنده خدمات نه تنها تجربه قابل توجهی در این بخش دارند، بلکه با بخش فناوری اطلاعات نیز همکاری نزدیکی داشته‌اند.

 

 

تحول دیجیتال در راهبر فرآیند آریا

وقتی صحبت از به‌کارگیری فناوری جدید و تحول دیجیتال به میان می‌آید، صنعت معدن هم چندان بی‌تجربه نیست و در سال‌های اخیر تجربیات خوبی در این زمینه کسب کرده است. در این میان شرکت راهبر فرآیند آریا نیز با توجه به تغییرات محیطی ایجاد شده در نسل پنجم انقلاب صنعتی، انتخاب‌های مهمی پیش روی خود دارد که نوآوری همراه با توسعه یکپارچه و هوشمند، یکی از مهمترین استراتژی‌ها در این زمینه است. به عبارت دیگر راهبر فرآیند آریا، در نظر دارد همزمان با تمرکز بر مدیریت هزینه و کارایی عملیاتی خطوط تولیدی خود، سطح بلوغش را ارتقا داده تا مجموعه Smart RFA را ایجاد کند و از این طریق بتواند با شرکت‌های پیشرو دنیا همگام و هم مسیر شود.

 

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا