افزایش واردات سنگ‌آهن چین، باعث افزایش ذخایر انبارها شد

آنطور که آمار گمرک نشان داده واردات سنگ آهن چین در ماه اوت نسبت به ماه قبل 5.5 درصد افزایش یافته است، این  در شرایطی است که نرخ عملیاتی در کوره های بلند فقط اندکی بهبود یافته است.

اداره کل گمرک اعلام کرد که بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن جهان در ماه گذشته 96.21 میلیون تن مواد خام صنعت فولادسازی را وارد کرده است که نسبت به ماه جولای 91.24 میلیون تن بیشتر بوده است. با این حال، این مقدار نسبت به 97.46 میلیون تن وارداتی که در ماه آگوست 2021 انجام شده، اندکی کمتر است.

آتیلا ویدنل، مدیر عامل شرکت Navigate Commodities در سنگاپور گفت: “بیشتر تامین کنندگان اصلی سنگ آهن در استرالیا و برزیل، تولیدکنندگان منصف و قابل اعتمادی نیستند، به این معنی که اگر سنگ‌آهنی استخراج کنند، به چین خواهد رفت.”

جالب است بدانید در سه ماهه دوم امسال، کارخانه‌های فولادی چین به دلیل قیمت بالای سنگ آهن و سایر مواد اولیه ساخت فولاد از یک سو و همچنین تقاضای پایین محصولات فولادی از سوی دیگر، بسیاری از کوره‌های بلند خود را تعطیل کردند.

اما در هفته‌های اخیر، چندین کوره بلند فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. البته به دلیل موج گرما در ماه گذشته، نرخ‌های عملیاتی این کوره‌ها در ماه آگوست کاهش یافت که درنتیجه آن تولید در برخی مناطق و فعالیت‌های ساختمانی محدود شد و درنهایت تقاضای فولاد هم با کاهش همراه بود. ویدنل گفت: بنابراین، ورود سنگ آهن از تقاضا پیشی گرفته است که منجر به افزایش موجودی انبارها شده است.

بر اساس داده‌های مشاوره SteelHome، ذخایر در بنادر چین تا 2 سپتامبر به بالاترین حد خود در چهار ماه گذشته یعنی 143 میلیون تن رسید.

گمرک همچنین اعلام کرد که طی دوره ژانویه تا آگوست، چین 723 میلیون تن سنگ آهن وارد کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 3.1 درصد کاهش داشته است.

طبق آمارها، صادرات محصولات فولادی چین در ماه گذشته 6.15 میلیون تن بود که از 5.05 میلیون تن در آگوست 2021 بیشتر بود. همچنین صادرات در هشت ماهه اول سال با 3.9 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 46.23 میلیون تن رسید.

 

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا