اخبار

نقش روش‌های سنجش از راه دور در اکتشافات معدن: چشمان ماهواره‌ها بر گنجینه‌های پنهان معدنی

در اکتشافات معدنی توانایی جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کارآمد اطلاعات از مناطق وسیع، اغلب صعب‌العبور و از نظر زمین‌شناسی پیچیده، بسیار ارزشمند است. تجهیزات و راه‌حل‌های سنجش از راه دور دقیقا همان ابزارهای اکتشافی هستند که صنعت معدن برای جمع‌آوری این داده‌ها به آن‌ها نیاز دارد. فناوری‌هایی چون تصویربرداری ماهواره‌ای نقش راه‌حل‌های سنجش از راه‌دور در صنعت معدن را برای همیشه متحول کرده‌اند و سرعت قابل‌توجهی به اکتشافات معدنی داده‌اند.

Read More

توسعه پایدار معدن و پیشگیری از بلایای طبیعی: شیوه‌های اخیر در مدیریت باطله‌های معدنی

صنعت معدن طی سال‌های گذشته تغییرات قابل‌توجهی را به خود دیده است. بخصوص، به دلیل کاهش عیار ذخایر معدنی و نیاز به کاوش‌های عمیق‌تر، باطله‌های معدن بیشتری در فرایندهای استخراج تولید می‌شوند، وضعیتی که بر اکوسیستم اطراف معدن و بهره‌وری آن تأثیر منفی گذاشته‌ است. علاوه بر این، شکست فاجعه‌بار برخی از سدهای باطله فشار را برای جستجوی شیوه‌های جایگزین در مدیریت باطله‌های معدنی افزایش داده است. مدیریت مسئولانه و در عین‌ حال مقرون به صرفه باطله‌ها نه تنها لازمه تعریف عملیات ایمن‌تر در معادن، بلکه بایستی برای بهبود بهره‌وری کلی شرکت‌های معدنی و ایجاد اقتصاد چرخه‌ای در عملیات آن‌ها است.

Read More

فلزات آینده: عناصر کمیاب زمین، صنایع معدنی و تقاضای فزاینده برای آن‌ها

برای کاهش یا حداقل کنترل افزایش دمای زمین و تثبیت آن در نزدیکی ۱.۵ درجه سانتیگراد، همه کشورها باید برنامه‌های کربن‌زدایی گسترده‌ای را طراحی و اجرا کنند. برای مثال، باید مصرف سوخت‌های فسیلی را کاهش داد، انرژی‌های تجدیدپذیر را با انواع مبتنی بر سوخت فسیلی جایگزین کرد و تا حد امکان اتکای بیشتری بر انرژی الکتریسیته داشت. این فعالیت‌ها، به طور خاص، به تعداد زیادی توربین بادی، پنل‌های خورشیدی، وسایل نقلیه الکتریکی و باتری‌های ذخیره‌سازی نیاز دارند که همگی از عناصر کمیاب زمین و فلزات حیاتی ساخته می‌شوند.
عبور از سوخت‌های فسیلی و استفاده از فناوری‌ها با تولید کربن پایین‌تر، بهترین گزینه‌های اکنون جهان برای جلوگیری از تهدید پرشتاب تغییرات آب‌وهوایی و عواقب متأثر از آن‌هاست. فلزات و عناصر کمیاب زمین اجزای کلیدی بسیاری از این فناوری‌ها هستند و تا حد زیادی تعیین می‌کنند که کدام کشورها به اهداف خود برای کاهش انتشار و افزایش نسبت برق تولیدشده از منابع غیرفسیلی دست خواهند یافت.
طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، انتظار می‌رود تقاضا برای عناصر کمیاب زمین (Rare Earth Elements) تا سال ۲۰۴۰ به سه تا هفت برابر سطح فعلی برسد. تقاضا برای سایر مواد معدنی حیاتی مانند لیتیوم ممکن است ۴۰ برابر شود. این در حالی است که اجرای تعهدات توافقنامه پاریس در سال ۲۰۱۶، که بر اساس آن کشورهای امضاکننده موظف به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای شده‌اند، نیاز به چهار برابر شدن عرضه جهانی مواد معدنی، در همان چهارچوب زمانی برای کاهش انتشار، دارد. با وجود این، نرخ فعلی در استخراج تنها به عرضه‌ای دو برابری منجر خواهد شد.

Read More

نگاهی جامع بر وضعیت بازار سنگ آهن و فولاد: پیش‌بینی تولید و تقاضا برای سنگ آهن و فولاد در سال‌های پیش رو

صنعت و بازار سنگ آهن و فولاد در حال تجربه دوره‌ای بسیار حساس و پرتلاطم است. از طرفی، ظرفیت مازاد فولاد در حال افزایش است و وضعیت تقاضا نشانه‌هایی از کسادی در خود دارد؛ بخصوص چین به ‌دلیل بحران فزاینده در املاک و مستغلاتش تقاضا برای سنگ آهن و میزان تولید فولاد را کاهش داده است.

Read More

جایگاه زنان در صنعت معدن کاری: توسعه پایدار با بهره‌گیری از تمام ذهن‌های خلاق

معدن کاری در مقیاس بزرگ و کوچک منبع اصلی درآمدزایی میلیون‌ها نفر در مناطق مختلف جهان بوده است؛ حرفه‌ای سنتی که قرن‌هاست در جوامع بشری وجود داشته است. علیرغم مشارکت قابل‌توجه زنان در استخراج منابع و مواد خام باارزش، آن‌ها غالبا با محرومیت در شغل‌های مختلف معدن مواجه بوده‌اند. به‌ویژه، حضور محدود زنان عملکرد معدن و توسعه پایدار آن بسیار تأثیرگذار بوده است.

در فعالیت‌های معدنکاری با مقیاس کوچک، زنان نزدیک به ۳۰ درصد از نیروی کار را تشکیل می‌دهند. با این حال، وقتی مقیاس فعالیت‌ها بزرگتر می‌شود، بخصوصا در مگا سایت‌های معدنی، نقش زنان بسیار کم‌رنگ‌تر بوده و مشارکت آن‌ها به کمتر از ۱۰ درصد می‌رسد. حتی در بسیاری از کشورها فعالیت زنان در حرفه‌های خاص معدنی، بخصوص در سایت‌های زیرزمینی، منع قانونی دارد.

Read More

۵ میلیون تن فاصله تا رتبه ۶ فولاد در جهان

محمد وحید شیخ زاده مدیر عامل شرکت مهندسی فکور صنعت تهران در میزگرد تخصصی فرصت‌ها و تهدیدهای معدن و صنایع معدنی در دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی، اظهار کرد: امروز تنها ۵ میلیون تن با رتبه ششم جهان در تولید فولاد فاصله داریم و با این میزان تولید می‌توانیم از ترکیه عبور کنیم.

Read More