برنامه توسعه راهبر فرآیند آریا: رهبری در تحقق نوآوری و بهره‌وری در صنعت معدن ایران

برنامه توسعه با توجه به مسائل مطرح شده اگر بخواهیم از تکنولوژی‌های جدید استفاده کنیم، باید تیمی دقیق و متخصص برای تحقیق و توسعه داشته باشیم که بتوانند همه مسائل را بررسی و مشکلات کارخانه‌ها را شناسایی کنند و روش‌های نوین و نوآورانه برای حل مشکلات را پیدا، استخراج و در مجموعه عملیاتی کنند.

برای این مسأله دو مؤسسه پشتیبان داریم، یک مؤسسه پایلوت پلن در دل مجموعه فکورصنعت تهران که در اطراف تهران قرار دارد که در نوع خودش در خصوص فرآوری سنگ‌آهن منحصر به فرد بوده و به عبارتی در خاورمیانه مشابه این شرکت وجود ندارد و از نظر تجهیزات پایلوت پلن و متخصصین این زمینه و جمع تجربیات عالی هستند؛ در این مؤسسه نمونه ­هایی که ما از معادن مختلف بدست آورده‌ایم را در این پایلوت پلن تست می‌شوند، به عبارتی آنچه قرار است در آینده در کارخانه عملیاتی شود ابتدا در این مجموعه به صورت پایلوت تست و مشاهده می‌شود.

این پشتیبانی بسیار قوی است به این دلیل که جدیدترین نوآوری‌های دنیا در این مجموعه استفاده شده است.

دومین پشتیبانی ما، شرکت فکور مغناطیس است که طراح و سازنده تجهیزات فرآوری کنسانتره صنعت آهن است که این شرکت دارای واحد D&R قوی است که راجع به تجهیزات فرآوری تحقیق و مطالعه کرده و با ارتباطات بین‌المللی خوبی که دارند می‌توانند این موارد را به ­خوبی مدیریت کنند.

مجموعه راهبر فرآیند آریا به عنوان یک مجموعه نوآور و متفاوت از مجموعه‌های سنتی وارد صنعت معدن کشور شده است. با نگاهی اجمالی به چشم‌انداز راهبر متوجه می‌شویم که برای شرکت سرعت رشد بالا و قابل‌توجهی در نظرگرفته شده است؛ به گونه‌ای که با درنظرگرفتن سه ویژگی نوآور بودن، بهره‌ور بودن و سبز بودن، بهره‌برداری در تراز جهانی مدنظر است.

چشم‌انداز مطرح شده فقط نقش آرزویی بر روی کاغذ نیست! یکی از دلایل ترسیم چنین چشم‌اندازی، گام بلند و قابل توجه گروه نماد صنعت پارس برای خرید معادنی خارج از ایران، مانند استرالیا است که در پی آن کارخانجات تولید کنسانتره‌ای در آینده‌ای نزدیک افتتاح خواهد شد که شرکت راهبر مأموریت بهره‌وری از این کارخانجات را به عهده خواهد داشت.

بنابراین این امر بدیهی است که راهبر برای پیشبرد اهداف وتوسعه کلی هلدینگ خود را آماده حضور در جوامع بین‌المللی بکند.

همان‌گونه که عنوان شد یکی از چشم‌اندازهای شرکت حضور در میادین بین‌المللی در حوزه بهره‌وری است که این امر نیاز به برنامه‌ریزی و بررسی‌های گسترده دارد؛ برای مثال در حال میلیون تن کنسانتره مواد حاضر در حدود ۱ معدنی تولید می‌شود که این میزان در چشم‌انداز ۳ ساله باید به بیش از ۱۲ میلیون تن برسد؛ این امر بیانگر این مسأله است که راهبر فرآیند آریا به سرعت بالایی در زمینه پیشرفت نیاز دارد.

درواقع طراحی نظام مدیریتی، برای توسعه و جذب متخصصین و پرورش منابع انسانی نخبه در این حوزه و شبکه همکارانی که راهبر دارد در مجموع می‌تواند فضایی تشکیل دهد که می‌توان از این رشد مطمئن شد.

نکته دلگرم کننده تعداد بالای کارخانجاتی است که مشغول به بهره‌وری هستند که تا یکی دوسال آینده بیش از ده میلیون تن تولید کنسانتره به بهره‌برداری خواهد رسید که قطعاً این کارخانجات به شرکتی نیاز دارند که متولی بهره‌برداری شود. راهبر برای پذیرش این نقش شانس بسیار بالایی دارد و در این مسیر رشد شتاب بالایی خواهد داشت.